Popis areálu zámku Český Krumlov

Hrad a zámek Český Krumlov je se svou zastavěnou plochou druhým největším komplexem tohoto typu v ČR. Pro svou velikost i architektonickou úroveň, v níž se promítají stavební slohy od 14. do 19. století, patří k nejvýznamnějším stavebním památkám střední Evropy.

Zámek Český Krumlov - Motiv s krumlovskou věží, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Tvoří jej více než 40 budov, které vyrostly v průběhu staletí na úzkém a podlouhlém skalním ostrohu nad levým břehem Vltavy. Zárodkem budoucího hradního komplexu se stala věž s budovou, dnes označovanou jako Hrádek. Další budovy a paláce jsou seskupeny okolo pěti nádvoří, areál uzavírá na jihozápadě rozlehlá zámecká zahrada, založená v 70. letech 17. století.

Areál hradu a zámku je celoročně volně průchozí, zpoplatněny jsou sezónní prohlídkové trasy v zámeckých interiérech, vstup na zámeckou věž, návštěva Lapidária a také nově otevřeného (od ledna roku 2011) muzea v budově Hrádku.

Zámek Český Krumlov - Pohled z věže na medvědárium a I. nádvoří, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Během „neorganizované“ procházky hradními nádvořími lze obdivovat např. medvědy v hradním příkopu, nad ním se tyčící dominantu zámecké věže, působivou renesanční freskovou výzdobu fasád na 3. a 4. nádvoří či pohled z vysokého Plášťového mostu na domy historického středu města a na věž chrámu sv. Víta. Zavítat lze i do dvou galerií - Galerie české kultury na II. hradním nádvoří a do Mezinárodní galerie keramické tvorby ve Václavských sklepích.

V sezóně od dubna do října je volně přístupná zámecká zahrada s rokokovou kaskádovou fontánou a zámeckým rybníkem. Součástí areálu zahrady je elegantní letohrádek Bellarie a také známé (a zainteresovanými stranami zcela rozdílně hodnocené) otáčivé hlediště.


Zámek Český Krumlov - mapa areálu, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Mapa Státního hradu a zámku Český Krumlov /pdf/

Město Český Krumlov

Český Krumlov UNESCO - kapesní průvodce s mapouČeský Krumlov na mapě

Zámek Český Krumlov - II. nádvoří, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.

Zámek Český Krumlov - Plášťový most – třípatrovou nástavbou vedou chodby, horní spojuje obrazárnu se zámeckou zahradou a spodní Maškarní sál s divadlem, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.

Zámek Český Krumlov - III. nádvoří, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.

Zámek Český Krumlov - Medvědi jsou živou vzpomínkou na slavné Rožmberky a jejich rodové tradice, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.