Český Krumlov - v historickém centru, na ploše jen o něco větší než půl čtverečního kilometru, je soustředěno takové množství architektonických a kulturních památek, jakým se může pochlubit jen málo míst na světě., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Český Krumlov - historické centrum - V září bývá Radniční ulice rušnou pěší zónou, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Hrad a zámek Český Krumlov je se svou zastavěnou plochou druhým největším komplexem tohoto typu v ČR., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Město Český Krumlov nabízí jarní, letní, podzimní a adventní slavnosti., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Ve městě Český Krumlov se konají festivaly s pestrou nabídkou koncertů a divadelních představení., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Zámek Český Krumlov - Medvědi jsou živou vzpomínkou na slavné Rožmberky a jejich rodové tradice, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Český Krumlov - Jméno města pochází nejspíše z latinského, resp. staroněmeckého označení blízkého zakrouceného vltavského řečiště, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.
zataženo
ST 10.2.
4/5°
oblačno
ČT 11.2.
1/4°
zataženo
PÁ 12.2.
-2/7°

Zámecké barokní divadlo

Zámek Český Krumlov - Barokní divadlo, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Tato trasa nenese pořadové číslo, ale nazývá se jednoduše Zámecké barokní divadlo. Tento světový unikát se nachází na V. nádvoří a mimo své stáří je jedinečný především svou celistvostí. Dodnes se dochoval nejen původní interiér, ale také kulisy a jevištní technika, zahrnující např. zařízení pro imitaci zvuků bouře, svistu větru apod. Součástí divadelního fondu jsou také originální kostýmy, rekvizity i operní libreta.

Historie zámeckého divadla Český Krumlov

Divadelní budovu na V. nádvoří zámku dal postavit v letech 1680-1682 uměnímilovný Jan Kristián I. z Eggenberku (1641-1710). V letech 1765-1766 ji Josef Adam ze Schwarzenberku (1722-1782) nechal přebudovat na tehdy moderní scénu, vybavenou novými dekoracemi a vyspělým technickým zařízením.

Zámecké divadlo Český Krumlov - světový unikát

Vzhledem k tomu, že v následujících stoletích po vzniku divadla neproběhly již žádné další přestavby a modernizace, dochovala se tato barokní scéna do současnosti ve své původní podobě z poloviny 18. století. Přesto však výjimečnost českokrumlovského zámeckého divadla nespočívá v jeho stáří či bohatém vybavení, ale v jeho autenticitě a celistvosti. V tomto směru se s Českým Krumlovem může srovnávat pouze švédský Drottningholm a jeho královské divadlo.

Dokonale zachována zůstala nejen budova s jevištěm a hledištěm, ale také jevištní dekorace, stovky kostýmů a rekvizit, i kompletní mašinerie neboli zařízení na výměnu kulis. Dochovalo se také přibližně 2 400 svazků různých textůscénářů, libret, partitur a notových záznamů.


Zámecké barokní divadlo - návštěvní doba:

Návštěvní doba (ÚT-NE):
Datum Otevřeno Poslední prohlídka
01.05. - 31.10. 10:00 - 16:00 hod. 15:00 hod.

 • Prohlídka pouze s průvodcem: čeština, němčina, angličtina
 • Počet osob v prohlídce: max. 20
 • Možnost rezervace pro skupiny od 8 osob

Zámecké barokní divadlo - ceník vstupného:

Vstupné v provozní době (Kč)
Prohlídková trasa Český výklad / cizojazyčný výklad / tlumočení
Plné Snížené Rodinné vstupné
Děti, studenti, ZTP Senioři
Zámecké barokní divadlo 200 / 300 / 250 130 / 200 / 150 160 / 250 / 200 490 / 740 / -

 • děti do 6 let zdarma
 • u hromadných návštěv dětí do 6 let se účtuje 20,- Kč za dítě
 • student je osoba ve věku do 26 let
 • rodinné vstupné = 2 dospělí + max. 3 děti do 15 let
 • senior je osoba starší 65 let bez rozdílu národnosti
 • rezervační poplatek 10,- Kč za osobu
 • sleva na hromadnou vstupenku ve výši 10% z celkové ceny vstupenky pro skupiny od 20 osob
 • vedoucí skupiny o minimálním počtu 25 lidí mají vstup zdarma
 • vstupné pro sjednané návštěvníky po návštěvní době + 100% k ceně vstupného

Zámek Český Krumlov - mapa areálu, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.
Mapa Státního hradu a zámku Český Krumlov /pdf/